Педијатријска школа
Удружење педијатара Србије је оснивач Педијатријске школе, која представља континуирану последипломску едукацију, са циљем иновације знања и стицања извесних практичних вештина педијатара и других лекара из свих области здравствене заштите деце и омладине.
Априла 1996. године Удружење је донело одлуку да се формира и да отпочне са радом Југословенска педијатријска школа, која је замишљена као организована континуирана едукација педијатара и других лекара, медицинских сестара и других педијатријских кадрова. Школа је почела са радом у организацији и под вођством проф. др Александра Крстића (1936-2012), првог директора Школе и тадашњег председника Удружења педијатара СР Југославије. Први семинар Педијатријске школе одржан је 6-11.10.1997. године. Наредних година Школа је наставила с радом и за то време је мењала називе: Педијатријска школа Србије и Црне Горе (2002-2006) и Педијатријска школа Србије (од 2007. надаље).
Од 2002. правним конституисањем и регистровањем Удружења код надлежног државног органа, извршено је нормативно устројство Школе усвајањем Правилника о раду Педијатријске школе. Правилником су дефинисани циљеви Школе: стална обавеза и дугорочни задатак Школе јесте допринос изградњи јединствене, савремене и рационалне педијатријске доктрине примерене оствареном степену демографске и епидемиолошке транзиције становништва, као и економским могућностима земље.
У настојању да се остваре утврђени програмски циљеви и задаци, Школа развија и спроводи активности у складу са савременим достигнућима медицинске науке и струке, као и опредељењима националне стратегије здравствене заштите деце и омладине, придржавајући се релевантних докумената, ставова и одредби Светске здравствене организације, УНИЦЕФ-а, Конвенције Уједињених нација о правима детета и међународних педијатријских асоцијација.
Најзначајнији вид едукативне активности Школе представљају вишедневни семинари који се одржавају једном годишње. На семинарима Школе до сада је презентовано је преко 1200 тема, које су из области клиничке и социјалне педијатрије, односно секундарне и терцијарне на једној и примарне здравствене заштите деце и омладине, на другој страни.
Едукација се реализује кроз предавања са дискусијом, округле столове, симпозијуме и разне облике интерактивне наставе. Предавања домаћих и страних експерата (до сада су у школи наступали предавачи из САД, Италије, Мађарске, Грчке, Републике Српске, Црне Горе, Македоније, Словеније, Хрватске) омогућују праћење научних и стручних новина и достигнућа у земљи и иностранству.
Школа је намењена првенствено педијатрима и другим профилима лекара специјалиста и лекара на специјализацији из свих области здравствене заштите деце и омладине са територије Републике Србије. Полазници Школе, под истим условима, могу бити и лекари из других држава. Осим слушалаца из Србије, Црне Горе и Републике Српске, који од почетка рада Школе чине главнину учесника, од 2012. године семинаре организовано посећују групе педијатара из Македоније, а појединачно и слушаоци из Дистрикта Брчко, Федерације БиХ и Словеније. У проследњих десет година, на семинарима је присуствовало у просеку око 450-500 слушалаца.
У време одржавања семинара Педијатријска школа објављује зборник радова који садржи саопштене теме. Од 2006. године зборници предавања се каталогизују у Народној библиотеци Србије (ЦИП). Од 2013. године зборници радова се могу слободно преузети са интернет портала Удружења. Годишњи семинари Школе се акредитују код Здравственог савета Србије. По завршеној континуираној еукацији учесници добијају уверење које садржи податке прописане од стране Здравственог савета.
Једно од препознатљивих обележја ове манифестације јесте богат културни и друштвени програм који омогућава стицање знања у пријатној атмосфери стварање нових познанстава, размену искустава и планирање будуће сарадње.
Услед неповољне епидемиолошке ситуације изазване ЦОВИД-19 пандемијом, 23. Семинар Педијатријске школе Србије није одржан услед поштовања мера Кризног Штаба за сузбијање заразне болести. Удружење Педијатара Србије је донело одлуку да ће се 24. Семинар Педијатријске школе сасвим извесно одржати 2021. године, у складу са прописима које епидемиолошка ситуација налаже.
ПРАВИЛНИК О РАДУ

Проф. др Војислав Парезановић
Директор
Универзитетска дечја клиника
11000 Београд, Тиршова 10
vparezan@gmail.com

Проф. др Срђан Пашић
Заменик директора
Институт за здравствену заштиту мајке и детета “Др Вукан Чупић”-Нови Београд
11070 Нови Београд, Радоја Дакића 6-8
pasic325@gmail.com

Др Горан Вукомановић
Универзитетска дечја клиника 11000 Београд, Тиршова 10 pedijatar.goran@gmail.com

Проф. др Георгиос Константинидис
председник Удружења педијатара Србије
Институт за здравствену заштиту деце и омладине Војводине
21000 Нови Сад,
Хајдук Вељкова 10
srbgeorgios@gmail.com

Доц. др Зоран Лековић
Универзитетска дечја клиника 11000 Београд, Тиршова 10 zlekovic2000@yahoo.com

Проф. др Маја Ђорђевић
Институт за здравствену заштиту мајке и детета “Др Вукан Чупић”-Нови Београд 11070 Нови Београд, Радоја Дакића 6-8 mayamarko@gmail.com

Доц. др Ивана Воргучин
Институт за здравствену заштиту деце и омладине Војводине
21000 Нови Сад, Хајдук Вељкова 10
ivana.vorgucin@gmail.com

Асист. Др сци Раша Медовић
Педијатријска клиника
УКЦ Крагујевац
rasamedovic@gmail.com

Доц.др Тања Реџек Мудринић
Институт за здравствену заштиту деце и омладине Војводине
21000 Нови Сад,
Хајдук Вељкова 10
tatjana.redzek@gmail.com

Проф. др Милош Кузмановић
Институт за здравствену заштиту мајке и детета “Др Вукан Чупић”-Нови Београд 11070 Нови Београд, Радоја Дакића 6-8 mmilosbg@gmail.com

Доц. др Бранкица Спасојевић
Универзитетска дечја клиника 11000 Београд, Тиршова 10 brankica.spasojevic@udk.bg.ac.rs

Doc. dr Snežana Živanović
Дечја клиника УКЦ Ниш zsneza@yhoo.com

Проф. др Љиљана Шуловић
КБЦ Приштина ljiljanasulovic64@gmail.com
ПРАВИЛНИК О РАДУ ПЕДИЈАТРИСКЕ ШКОЛЕ
2 4 . С Е М И Н А Р П Е Д И Ј А Т Р И Ј С К Е Ш К О Л Е С Р Б И Ј Е
ће бити одржан од 14. до 18. јуна у Врњачкој Бањи
Списак тема, модератора и комодератора за 24.семинар Педијатријске школе Србије
23. семинар Педијатријске школе Србије
одржан је у периоду 08. do 12. јуна 2021. године у Врњачкој Бањи и ONLINE посредством платформе Удружења
22. семинар Педијатријске школе Србије, одржаће се на Златибору у периоду 09 – 15. јун 2019. године у хотелу Мона.
ВАЖНИ ДАТУМИ:
Почетак Семинара: 09. јун 2019.
Свечана вечера: 14. јун 2019.
21. семинар Педијатријске школе Србије одржаће се од 10. до 16. јуна 2018. године, на Златибору, у хотелу
20. јубиларни семинар Педијатријске школе Србије одржаће се од
18. до 24. јуна 2017. године на Златибору, у хотелу Мона
На заједничкој седници Председништва Удружења и Управе Педијатријске школе, која је одржана 10. децембра 2014. године, одлучено је да се 18. семинар Педијатријске школе одржи на Златибору, у хотелу МОНА, у времену од 7. до 13. јуна 2015. године.
Котизације за 18. Семинар остаће непромењене (као 2014. године)
Програм Семинара биће објављен најдаље до краја јануара 2015.
Извршни организатор Семинара је Агенција Smart Travel.
Управа Педијатријске школе Србије
17. семинар Педијатријске школе Србије
Хотел „Мона“, Златибор, 8. – 15. јун 2014. године
16. семинар
Педијатријске школе Србије
Златибор, 9-15. јун 2013.
ИЗВЕШТАЈ СА 15.Семинара Педијатријске Школе
Евалуација успешности 15. семинара по данима
Финална евалуација успешности 15 семинара
Ранг листа учесника који су полагали тест провере знања
Зборници предавања 11-15. семинара
Зборник предавања – 2008. година
Зборник предавања – 2009. година
Зборник предавања – 2010. година
XIV семинар Педијатријске школе Србије
Време одржавања: 5-11. јун 2011. Место: СТЦ, Златибор
Преузмите зборник радова 13. семинара у ПДФ фајлу
На основу члана 7 Правилника о раду Педијатријске школе Србије, директори Школе подносе Управи Школе и Председништву Удружења педијатара Србије следећи
И З В Е Ш Т А Ј
о XIII семинару Школе, одржаном од 30. маја до 3. јуна 2010. на Златибору
I Стручни рад
Припреме за XII семинар Школе започеле су новембра 2009. године, одржавањем седнице Управе Школе на којој су донете одлуке о тематским областима, избору модератора и комодератора, термину и могућим местима одржавања Семинара. Такође је одлучено да се не ограничава број слушалаца. Модератори и комодератори су писмено обавештени о роковима и позвани да предложе теме и предаваче.
На основу консултација директора Школе са члановима Управе, у јануару 2010. године, донете су одлуке о коначном избору тема и предавача и одређене су пропозиције и рок за предају рукописа за Зборник предавања. Управа Школе одлучила је да се прихвати заједничка понуда Специјалне болнице за хипертиреозу и поремећај метаболизма и СТЦ Златибор и да се Семинар одржи у СТЦ Златибор у времену од 30. маја до 3. јуна 2010. године у извршној организацији агенције “СМАРТ Травел” из Београда.
Покровитељ Семинара је било Министарство здравља.
Семинар је акредитован код Здравственог савета Србије; предавачима је додељено 11, а слушаоцима 5 бодова.
На Семинару је учествовало 562 регистрована полазника, највећим делом специјалиста педијатара из примарне здравствене заштите из Србије – 474 или 84,3% (из Централне Србије 373, са Косова и Метохије 11 и из Војводине 90), из Црне Горе 45, из Републике Српске 36, из Федерације БиХ и дистрикта Брчко по 3 и из Македоније 1 (Прилог 1). Комплетан стручни садржај Семинара из 16 основних тематских области у пуном обиму и 2 у скраћеном (Исхрана и Дечја хирургија) и 2 уже тематске области (Радиологија и Дерматологија), са 53 предавања у преподневном делу и двадесетак у склопу клиничких часова, реализован је према усвојеном програму. Оправдано су изостала два предавача (Имунологија и Нефрологија).
Два нова садржаја (радионице и слободна дискусија са модераторима и предавачима у поподневном термину), уведена на претходном Семинару, овог пута нису била на нивоу прошлогодишње заинтересованости учесника.
Радионицу “Интерпретација размаза периферне крви” похађало је 16 полазника. Рад је организован у 5 једночасовних сесија, са једним часом предавања и 4 часа практичног рада у малим групама. Организатор радионице : проф. Др Драгана Јанић.
Сви регистровани слушаоци и предавачи су, по завршетку Семинара, добили одговарајућа уверења Удружења педијатара Србије са додељеним бодовима.
Последњег дана је организован наградни тест провере знања који је положило свих 36 учесника. Награде су биле: котизације за Конгрес или XIV семинар Педијатријске школе Србије.
Свакодневним упоређивањем знања, процењиваним анонимним тестовима на почетку и на крају радног дана, утврђено је процентуално повећање тачних одговора на излазним тестовима.
Евалуација Семинара извршена је на основу анкете полазника. Анкетни упитник је попунило 465 (83%) полазника, те се на основу њихових запажања и бројних усмених контаката, може закључити да су били задовољни избором тема и начином њихове презентације (Прилог 2).
Резултати свакодневних анкета слушалаца и комплетне финалне евалуације Семинара објављени су на интернет страници Удружења (www.imd.org.rs, рубрика Удружење педијатара).
Комплетни извештаји о XIII семинару достављени су Здравственом савету и Министарству здравља (као покровитељу).
У Зборнику су штампана сва предавања предвиђена програмом. Због кашњења у предаји рукописа радова и непридржавања пропозиција од стране већег броја аутора није било времена да се изврше све лекторске и коректорске интервенције па су у Зборнику промакле извесне језичке и словне грешке.
На основу свега изнетог може се извести закључак да је XIII семинар Педијатријске школе Србије био врло успешан. Предавања су била на високом нивоу, а прикази на клиничким часовима су, углавном, илустровали или допуњавали излагања из преподневног програма. Примена интерактивне наставе, додуше у малом броју примера, наишла је на добар пријем, што указује да би убудуће овај облик рада могао бити заступљенији.
Већина модератора је уложила велики труд да што боље организују своје тематске области, што се у целини исказало горе наведеним резултатом. Међутим, морају се истаћи и неки пропусти од стране појединих модератора и предавача као што су неблаговремена пријава тема, као и кашњење са достављањем текстова предавања. Осим тога, неки модератори нису уопште или су слабо контактирали са предавачима па су то уместо њих морали да учине директори Школе. Неки модератори и предавачи су дали предност својим другим обавезама а на рачун испуњавања обавеза на Семинару.
Технички секретаријат Школе одлично је обавио послове у припреми и реализацији Семинара. Похвале такође заслужује и особље агенције »СМАРТ Травел« које је врло успешно и у потпуности испунило све обавезе предвиђене уговором.
На основу исказа анкетираних слушалаца, извештаја модератора и сопствених запажања, намеће се потреба да Управа Школе размотри и дефинише своје мишљење везано за следећа питања и предлоге:
1. Да се пракса везана за замену 1/4-1/3 комодератора и предавача, која се и ове године показала у потпуности оправданом, настави и при планирању следећих семинара.
2. Припреме за XIV семинар треба почети раније, већ у октобру 2010. године како би Семинар благовремено био пријављен Здравственом савету и да би се резервисао термин у одабраном месту одржавања.
3. Да се материјално-финансијски односи Школе и предавача регулишу на начин како је учињено на овом Семинару.
II Финансијски извештај
Чист приход, по одбитку свих трошкова, износи 772.278,00 динара.
Детаљан финансијски извештај о XIII семинару биће поднет седници Председништва УПС и Управе ПШ.
Директори Школе захваљују свим модераторима, комодераторима, предавачима и осталим сарадницима на подршци и помоћи у припреми и реализацији Семинара.
Директори Школе
Проф. др Радован Богдановић Проф. др Недељко Радловић
Београд, октобра 2010. године
Овај извештај је усвојен на заједничкој седници Председништва Удружења и Управе Школе дана 18. октобра 2010. године.
XIII СЕМИНАРА ПЕДИЈАТРИЈСКЕ ШКОЛЕ СРБИЈЕ,
ЗЛАТИБОР, 2010.
ФИНАЛНA ЕВАЛУАЦИЈA УСПЕШНОСТИ
У анкети је учествовало 463 лекара.
1. Просек година живота анкетираних је 49,4±7,7 н=463
2. На питање о досадашњем формалном степену образовања одговорило је 469 испитаника:
А. Лекар опште медицине 14 3,0%
Б. Специјалиста-педијатар 365 77,8%
Ц. на специјализацији 9 1,9%
Д. Субспецијалиста 42 9,0%
Е. на субспецијализацији 2 0,4%
Ф. Магистар 2 0,4%
Г. на магистеријуму 7 1,5%
Поједини испитаници су заокруживали по два одговора, тако да је њих 8. (1,7%) имало специјализацију и субспецијализацију, двоје је заокружило да су специјалисти и на субспецијализацији, троје да су специјалисти и магистри наука, четворо да су специјалисти и на магистеријуму, док је 11. (2,4%) навело нека друга два одговора од понуђених.
3. На питање о запослењу одговорило је 464 анкетираних:
а. дому здравља 323 69,6%
б. окружној болници 89 19,2%
в. клиници или институту 17 3,7%
г. приватна ординација 17 3,7%
д. другом облику здравствене установе 8 3,9%
XII семинар Педијатријске школе Србије
Преузмите програм педијатријске школе (12.семинар)
На заједничкој седници Председништва Удружења и Управе Школе (12.11.2008.) и седници Управе Школе (24.12.2008.) усвојене су одлуке које се тичу одржавања XII семинара Педијатријске школе Србије.
Време: 7-13. јун 2009.
Место: Врњачка бања
Услови за полазнике:
- Плаћена чланарина у УПС за 2009. годину 10 евра у динарској ротиввредности на дан уплате (приступница у прилогу)
- Котизација
- за лекаре специјалисте: 100 евра у динарској противвредности
- за лекаре на специјализацији: 70 евра у динарској противвредности
- Котизација за лекаре – стране држављане: 110 евра у динарској противвредности
Број слушалаца: до 650
Тематске области:
14 области у комплетној форми (3-4 теме по области)
2 области, Клиничка генетика и Проблеми специфични за адолесценцију у редукованој форми (по 1-2 теме)
2 уже области, Стоматологија и Оториноларингологија
Облици рада
Предавања са дискусијом
Дискусија предавача са слушаоцима са слободним темама из одговарајуће области (у поподневном термину у трајању 30-45 минута)
Радионице: интерактивна настава уз посебно пријављивање и додатну котизацију за полазнике
Акредитација Програма
Здравственом савету Србије биће поднет захтев за акредитацију Семинара као курса КМЕ прве категорије (предавач до 12, слушалац до 6 бодова).
Списак потенцијалних питања за тест провере знања биће објављен у Педијатријском гласнику најкасније три месеца пре почетка Семинара.
Слушаоци који не желе да полажу или не положе тест добиће број бодова предвиђен за остале курсеве (предавач до 8, слушалац до 4 бода).
Теме по областима на XII семинару
Теме прmедавања, имена модератора, комодератора и предавача, теме и термини радионица и слободних дискусија, биће објављени на интернет страници УПС до 15. јануара 2009. године и у Педијатријском гласнику.
Извршни организатор
Smart-Travel, Београд, Светог Саве 43/I
Тел. 011/3087 486, 3086 694, Телефакс: 3086 695