PEDIJATRIJSKA ŠKOLA
Udruženje pedijatara Srbije je osnivač Pedijatrijske škole, koja predstavlja kontinuiranu poslediplomsku edukaciju, sa ciljem inovacije znanja i sticanja izvesnih praktičnih veština pedijatara i drugih lekara iz svih oblasti zdravstvene zaštite dece i omladine.
Aprila 1996. godine Udruženje je donelo odluku da se formira i da otpočne sa radom Jugoslovenska pedijatrijska škola, koja je zamišljena kao organizovana kontinuirana edukacija pedijatara i drugih lekara, medicinskih sestara i drugih pedijatrijskih kadrova. Škola je počela sa radom u organizaciji i pod vođstvom prof. dr Aleksandra Krstića (1936-2012), prvog direktora Škole i tadašnjeg predsednika Udruženja pedijatara SR Jugoslavije. Prvi seminar Pedijatrijske škole održan je 6-11.10.1997. godine. Narednih godina Škola je nastavila s radom i za to vreme je menjala nazive: Pedijatrijska škola Srbije i Crne Gore (2002-2006) i Pedijatrijska škola Srbije (od 2007. nadalje).
Od 2002. pravnim konstituisanjem i registrovanjem Udruženja kod nadležnog državnog organa, izvršeno je normativno ustrojstvo Škole usvajanjem Pravilnika o radu Pedijatrijske škole. Pravilnikom su definisani ciljevi Škole: stalna obaveza i dugoročni zadatak Škole jeste doprinos izgradnji jedinstvene, savremene i racionalne pedijatrijske doktrine primerene ostvarenom stepenu demografske i epidemiološke tranzicije stanovništva, kao i ekonomskim mogućnostima zemlje.
U nastojanju da se ostvare utvrđeni programski ciljevi i zadaci, Škola razvija i sprovodi aktivnosti u skladu sa savremenim dostignućima medicinske nauke i struke, kao i opredeljenjima nacionalne strategije zdravstvene zaštite dece i omladine, pridržavajući se relevantnih dokumenata, stavova i odredbi Svetske zdravstvene organizacije, UNICEF-a, Konvencije Ujedinjenih nacija o pravima deteta i međunarodnih pedijatrijskih asocijacija.
Najznačajniji vid edukativne aktivnosti Škole predstavljaju višednevni seminari koji se održavaju jednom godišnje. Na seminarima Škole do sada je prezentovano je preko 1200 tema, koje su iz oblasti kliničke i socijalne pedijatrije, odnosno sekundarne i tercijarne na jednoj i primarne zdravstvene zaštite dece i omladine, na drugoj strani.
Edukacija se realizuje kroz predavanja sa diskusijom, okrugle stolove, simpozijume i razne oblike interaktivne nastave. Predavanja domaćih i stranih eksperata (do sada su u školi nastupali predavači iz SAD, Italije, Mađarske, Grčke, Republike Srpske, Crne Gore, Makedonije, Slovenije, Hrvatske) omogućuju praćenje naučnih i stručnih novina i dostignuća u zemlji i inostranstvu.
Škola je namenjena prvenstveno pedijatrima i drugim profilima lekara specijalista i lekara na specijalizaciji iz svih oblasti zdravstvene zaštite dece i omladine sa teritorije Republike Srbije. Polaznici Škole, pod istim uslovima, mogu biti i lekari iz drugih država. Osim slušalaca iz Srbije, Crne Gore i Republike Srpske, koji od početka rada Škole čine glavninu učesnika, od 2012. godine seminare organizovano posećuju grupe pedijatara iz Makedonije, a pojedinačno i slušaoci iz Distrikta Brčko, Federacije BiH i Slovenije. U proslednjih deset godina, na seminarima je prisustvovalo u proseku oko 450-500 slušalaca.
U vreme održavanja seminara Pedijatrijska škola objavljuje zbornik radova koji sadrži saopštene teme. Od 2006. godine zbornici predavanja se katalogizuju u Narodnoj biblioteci Srbije (CIP). Od 2013. godine zbornici radova se mogu slobodno preuzeti sa internet portala Udruženja. Godišnji seminari Škole se akredituju kod Zdravstvenog saveta Srbije. Po završenoj kontinuiranoj eukaciji učesnici dobijaju uverenje koje sadrži podatke propisane od strane Zdravstvenog saveta.
Jedno od prepoznatljivih obeležja ove manifestacije jeste bogat kulturni i društveni program koji omogućava sticanje znanja u prijatnoj atmosferi stvaranje novih poznanstava, razmenu iskustava i planiranje buduće saradnje.
Usled nepovoljne epidemiološke situacije izazvane COVID-19 pandemijom, 23. Seminar Pedijatrijske škole Srbije nije održan usled poštovanja mera Kriznog Štaba za suzbijanje zarazne bolesti. Udruženje Pedijatara Srbije je donelo odluku da će se 24. Seminar Pedijatrijske škole sasvim izvesno održati 2021. godine, u skladu sa propisima koje epidemiološka situacija nalaže.
PRAVILNIK O RADU

Prof. dr Vojislav Parezanović
Direktor
Univerzitetska dečja klinika
11000 Beograd, Tiršova 10
vparezan@gmail.com

Prof. dr Srđan Pašić
Zamenik direktora
Institut za zdravstvenu zaštitu majke i deteta Srbije
“Dr Vukan Čupić” 11070 Novi Beograd,
Radoja Dakića 6-8
pasic325@gmail.com

Dr Goran Vukomanović
Univerzitetska dečja klinika
11000 Beograd, Tiršova 10
pedijatar.goran@gmail.com

Prof. dr Georgios Konstatinidis
Predsednik Udruženja pedijatara
Institut za zdravstvenu zaštitu dece i omladine Vojvodine
21000 Novi Sad, Hajduk Veljkova10
srbgeorgios@gmail.com

Doc. dr Zoran Leković
Univerzitetska dečja klinika
11000 Beograd, Tiršova 10
zlekovic2000@yahoo.com

Prof. dr Maja Đorđević
Institut za zdravstvenu zaštitu majke i deteta Srbije
“Dr Vukan Čupić” 11070 Novi Beograd,
Radoja Dakića 6-8
mayamarko@gmail.com

Doc. dr Ivana Vorgučin
Institut za zdravstvenu zaštitu dece i omladine Vojvodine
21000 Novi Sad, Hajduk Veljkova10
ivana.vorgucin@gmail.com

Asist. dr sc. med. Raša Medović
Pedijatrijska klinika
UKC Kragujevac
rasamedovic@gmail.com

Doc. dr Tanja Redžek Mudrinić
Institut za zdravstvenu zaštitu dece i omladine Vojvodine
21000 Novi Sad, Hajduk Veljkova10
tatjana.redzek@gmail.com

Prof. dr Miloš Kuzmanović
Institut za zdravstvenu zaštitu majke i deteta Srbije
“Dr Vukan Čupić” 11070 Novi Beograd,
Radoja Dakića 6-8
mmilosbg@gmail.com

Doc. dr Brankica Spasojević
Univerzitetska dečja klinika
11000 Beograd, Tiršova 10
brankica.spasojevic@udk.bg.ac.rs

Doc. dr Snežana Živanović
Dečja klinika UKC Niš zsneza@yhoo.com

Prof. dr Ljiljana Šulović
KBC Priština ljiljanasulovic64@gmail.com
Pravilnik o radu pedijatriske Srbije
2 4 . С Е М И Н А Р П Е Д И Ј А Т Р И Ј С К Е Ш К О Л Е С Р Б И Ј Е
ће бити одржан од 14. до 18. јуна у Врњачкој Бањи
Списак тема, модератора и комодератора за 24.семинар Педијатријске школе Србије
23. семинар Педијатријске школе Србије
одржан је у периоду 08. do 12. јуна 2021. године у Врњачкој Бањи и ONLINE посредством платформе Удружења
22. семинар Педијатријске школе Србије, одржаће се на Златибору у периоду 09 – 15. јун 2019. године у хотелу Мона.
ВАЖНИ ДАТУМИ:
Почетак Семинара: 09. јун 2019.
Свечана вечера: 14. јун 2019.
21. семинар Педијатријске школе Србије одржаће се од 10. до 16. јуна 2018. године, на Златибору, у хотелу
20. јубиларни семинар Педијатријске школе Србије одржаће се од
18. до 24. јуна 2017. године на Златибору, у хотелу Мона
На заједничкој седници Председништва Удружења и Управе Педијатријске школе, која је одржана 10. децембра 2014. године, одлучено је да се 18. семинар Педијатријске школе одржи на Златибору, у хотелу МОНА, у времену од 7. до 13. јуна 2015. године.
Котизације за 18. Семинар остаће непромењене (као 2014. године)
Програм Семинара биће објављен најдаље до краја јануара 2015.
Извршни организатор Семинара је Агенција Smart Travel.
Управа Педијатријске школе Србије
17. семинар Педијатријске школе Србије
Хотел „Мона“, Златибор, 8. – 15. јун 2014. године
16. семинар
Педијатријске школе Србије
Златибор, 9-15. јун 2013.
ИЗВЕШТАЈ СА 15.Семинара Педијатријске Школе
Евалуација успешности 15. семинара по данима
Финална евалуација успешности 15 семинара
Ранг листа учесника који су полагали тест провере знања
Зборници предавања 11-15. семинара
Зборник предавања – 2008. година
Зборник предавања – 2009. година
Зборник предавања – 2010. година
XIV seminar Pedijatrijske škole Srbije
Vreme održavanja: 5-11. jun 2011. Mesto: STC, Zlatibor
Преузмите зборник радова 13. семинара у ПДФ фајлу
На основу члана 7 Правилника о раду Педијатријске школе Србије, директори Школе подносе Управи Школе и Председништву Удружења педијатара Србије следећи
И З В Е Ш Т А Ј
о XIII семинару Школе, одржаном од 30. маја до 3. јуна 2010. на Златибору
I Стручни рад
Припреме за XII семинар Школе започеле су новембра 2009. године, одржавањем седнице Управе Школе на којој су донете одлуке о тематским областима, избору модератора и комодератора, термину и могућим местима одржавања Семинара. Такође је одлучено да се не ограничава број слушалаца. Модератори и комодератори су писмено обавештени о роковима и позвани да предложе теме и предаваче.
На основу консултација директора Школе са члановима Управе, у јануару 2010. године, донете су одлуке о коначном избору тема и предавача и одређене су пропозиције и рок за предају рукописа за Зборник предавања. Управа Школе одлучила је да се прихвати заједничка понуда Специјалне болнице за хипертиреозу и поремећај метаболизма и СТЦ Златибор и да се Семинар одржи у СТЦ Златибор у времену од 30. маја до 3. јуна 2010. године у извршној организацији агенције “СМАРТ Травел” из Београда.
Покровитељ Семинара је било Министарство здравља.
Семинар је акредитован код Здравственог савета Србије; предавачима је додељено 11, а слушаоцима 5 бодова.
На Семинару је учествовало 562 регистрована полазника, највећим делом специјалиста педијатара из примарне здравствене заштите из Србије – 474 или 84,3% (из Централне Србије 373, са Косова и Метохије 11 и из Војводине 90), из Црне Горе 45, из Републике Српске 36, из Федерације БиХ и дистрикта Брчко по 3 и из Македоније 1 (Прилог 1). Комплетан стручни садржај Семинара из 16 основних тематских области у пуном обиму и 2 у скраћеном (Исхрана и Дечја хирургија) и 2 уже тематске области (Радиологија и Дерматологија), са 53 предавања у преподневном делу и двадесетак у склопу клиничких часова, реализован је према усвојеном програму. Оправдано су изостала два предавача (Имунологија и Нефрологија).
Два нова садржаја (радионице и слободна дискусија са модераторима и предавачима у поподневном термину), уведена на претходном Семинару, овог пута нису била на нивоу прошлогодишње заинтересованости учесника.
Радионицу “Интерпретација размаза периферне крви” похађало је 16 полазника. Рад је организован у 5 једночасовних сесија, са једним часом предавања и 4 часа практичног рада у малим групама. Организатор радионице : проф. Др Драгана Јанић.
Сви регистровани слушаоци и предавачи су, по завршетку Семинара, добили одговарајућа уверења Удружења педијатара Србије са додељеним бодовима.
Последњег дана је организован наградни тест провере знања који је положило свих 36 учесника. Награде су биле: котизације за Конгрес или XIV семинар Педијатријске школе Србије.
Свакодневним упоређивањем знања, процењиваним анонимним тестовима на почетку и на крају радног дана, утврђено је процентуално повећање тачних одговора на излазним тестовима.
Евалуација Семинара извршена је на основу анкете полазника. Анкетни упитник је попунило 465 (83%) полазника, те се на основу њихових запажања и бројних усмених контаката, може закључити да су били задовољни избором тема и начином њихове презентације (Прилог 2).
Резултати свакодневних анкета слушалаца и комплетне финалне евалуације Семинара објављени су на интернет страници Удружења (www.imd.org.rs, рубрика Удружење педијатара).
Комплетни извештаји о XIII семинару достављени су Здравственом савету и Министарству здравља (као покровитељу).
У Зборнику су штампана сва предавања предвиђена програмом. Због кашњења у предаји рукописа радова и непридржавања пропозиција од стране већег броја аутора није било времена да се изврше све лекторске и коректорске интервенције па су у Зборнику промакле извесне језичке и словне грешке.
На основу свега изнетог може се извести закључак да је XIII семинар Педијатријске школе Србије био врло успешан. Предавања су била на високом нивоу, а прикази на клиничким часовима су, углавном, илустровали или допуњавали излагања из преподневног програма. Примена интерактивне наставе, додуше у малом броју примера, наишла је на добар пријем, што указује да би убудуће овај облик рада могао бити заступљенији.
Већина модератора је уложила велики труд да што боље организују своје тематске области, што се у целини исказало горе наведеним резултатом. Међутим, морају се истаћи и неки пропусти од стране појединих модератора и предавача као што су неблаговремена пријава тема, као и кашњење са достављањем текстова предавања. Осим тога, неки модератори нису уопште или су слабо контактирали са предавачима па су то уместо њих морали да учине директори Школе. Неки модератори и предавачи су дали предност својим другим обавезама а на рачун испуњавања обавеза на Семинару.
Технички секретаријат Школе одлично је обавио послове у припреми и реализацији Семинара. Похвале такође заслужује и особље агенције »СМАРТ Травел« које је врло успешно и у потпуности испунило све обавезе предвиђене уговором.
На основу исказа анкетираних слушалаца, извештаја модератора и сопствених запажања, намеће се потреба да Управа Школе размотри и дефинише своје мишљење везано за следећа питања и предлоге:
1. Да се пракса везана за замену 1/4-1/3 комодератора и предавача, која се и ове године показала у потпуности оправданом, настави и при планирању следећих семинара.
2. Припреме за XIV семинар треба почети раније, већ у октобру 2010. године како би Семинар благовремено био пријављен Здравственом савету и да би се резервисао термин у одабраном месту одржавања.
3. Да се материјално-финансијски односи Школе и предавача регулишу на начин како је учињено на овом Семинару.
II Финансијски извештај
Чист приход, по одбитку свих трошкова, износи 772.278,00 динара.
Детаљан финансијски извештај о XIII семинару биће поднет седници Председништва УПС и Управе ПШ.
Директори Школе захваљују свим модераторима, комодераторима, предавачима и осталим сарадницима на подршци и помоћи у припреми и реализацији Семинара.
Директори Школе
Проф. др Радован Богдановић Проф. др Недељко Радловић
Београд, октобра 2010. године
Овај извештај је усвојен на заједничкој седници Председништва Удружења и Управе Школе дана 18. октобра 2010. године.
XIII СЕМИНАРА ПЕДИЈАТРИЈСКЕ ШКОЛЕ СРБИЈЕ,
ЗЛАТИБОР, 2010.
ФИНАЛНA ЕВАЛУАЦИЈA УСПЕШНОСТИ
У анкети је учествовало 463 лекара.
1. Просек година живота анкетираних је 49,4±7,7 н=463
2. На питање о досадашњем формалном степену образовања одговорило је 469 испитаника:
А. Лекар опште медицине 14 3,0%
Б. Специјалиста-педијатар 365 77,8%
Ц. на специјализацији 9 1,9%
Д. Субспецијалиста 42 9,0%
Е. на субспецијализацији 2 0,4%
Ф. Магистар 2 0,4%
Г. на магистеријуму 7 1,5%
Поједини испитаници су заокруживали по два одговора, тако да је њих 8. (1,7%) имало специјализацију и субспецијализацију, двоје је заокружило да су специјалисти и на субспецијализацији, троје да су специјалисти и магистри наука, четворо да су специјалисти и на магистеријуму, док је 11. (2,4%) навело нека друга два одговора од понуђених.
3. На питање о запослењу одговорило је 464 анкетираних:
а. дому здравља 323 69,6%
б. окружној болници 89 19,2%
в. клиници или институту 17 3,7%
г. приватна ординација 17 3,7%
д. другом облику здравствене установе 8 3,9%
XII семинар Педијатријске школе Србије
Преузмите програм педијатријске школе (12.семинар)
На заједничкој седници Председништва Удружења и Управе Школе (12.11.2008.) и седници Управе Школе (24.12.2008.) усвојене су одлуке које се тичу одржавања XII семинара Педијатријске школе Србије.
Време: 7-13. јун 2009.
Место: Врњачка бања
Услови за полазнике:
- Плаћена чланарина у УПС за 2009. годину 10 евра у динарској ротиввредности на дан уплате (приступница у прилогу)
- Котизација
- за лекаре специјалисте: 100 евра у динарској противвредности
- за лекаре на специјализацији: 70 евра у динарској противвредности
- Котизација за лекаре – стране држављане: 110 евра у динарској противвредности
Број слушалаца: до 650
Тематске области:
14 области у комплетној форми (3-4 теме по области)
2 области, Клиничка генетика и Проблеми специфични за адолесценцију у редукованој форми (по 1-2 теме)
2 уже области, Стоматологија и Оториноларингологија
Облици рада
Предавања са дискусијом
Дискусија предавача са слушаоцима са слободним темама из одговарајуће области (у поподневном термину у трајању 30-45 минута)
Радионице: интерактивна настава уз посебно пријављивање и додатну котизацију за полазнике
Акредитација Програма
Здравственом савету Србије биће поднет захтев за акредитацију Семинара као курса КМЕ прве категорије (предавач до 12, слушалац до 6 бодова).
Списак потенцијалних питања за тест провере знања биће објављен у Педијатријском гласнику најкасније три месеца пре почетка Семинара.
Слушаоци који не желе да полажу или не положе тест добиће број бодова предвиђен за остале курсеве (предавач до 8, слушалац до 4 бода).
Теме по областима на XII семинару
Теме прmедавања, имена модератора, комодератора и предавача, теме и термини радионица и слободних дискусија, биће објављени на интернет страници УПС до 15. јануара 2009. године и у Педијатријском гласнику.
Извршни организатор
Smart-Travel, Београд, Светог Саве 43/I
Тел. 011/3087 486, 3086 694, Телефакс: 3086 695