PEDIJATRIJSKA ŠKOLA
Udruženje pedijatara Srbije je osnivač Pedijatrijske škole, koja predstavlja kontinuiranu poslediplomsku edukaciju, sa ciljem inovacije znanja i sticanja izvesnih praktičnih veština pedijatara i drugih lekara iz svih oblasti zdravstvene zaštite dece i omladine.
Aprila 1996. godine Udruženje je donelo odluku da se formira i da otpočne sa radom Jugoslovenska pedijatrijska škola, koja je zamišljena kao organizovana kontinuirana edukacija pedijatara i drugih lekara, medicinskih sestara i drugih pedijatrijskih kadrova. Škola je počela sa radom u organizaciji i pod vođstvom prof. dr Aleksandra Krstića (1936-2012), prvog direktora Škole i tadašnjeg predsednika Udruženja pedijatara SR Jugoslavije. Prvi seminar Pedijatrijske škole održan je 6-11.10.1997. godine. Narednih godina Škola je nastavila s radom i za to vreme je menjala nazive: Pedijatrijska škola Srbije i Crne Gore (2002-2006) i Pedijatrijska škola Srbije (od 2007. nadalje).
Od 2002. pravnim konstituisanjem i registrovanjem Udruženja kod nadležnog državnog organa, izvršeno je normativno ustrojstvo Škole usvajanjem Pravilnika o radu Pedijatrijske škole. Pravilnikom su definisani ciljevi Škole: stalna obaveza i dugoročni zadatak Škole jeste doprinos izgradnji jedinstvene, savremene i racionalne pedijatrijske doktrine primerene ostvarenom stepenu demografske i epidemiološke tranzicije stanovništva, kao i ekonomskim mogućnostima zemlje.
U nastojanju da se ostvare utvrđeni programski ciljevi i zadaci, Škola razvija i sprovodi aktivnosti u skladu sa savremenim dostignućima medicinske nauke i struke, kao i opredeljenjima nacionalne strategije zdravstvene zaštite dece i omladine, pridržavajući se relevantnih dokumenata, stavova i odredbi Svetske zdravstvene organizacije, UNICEF-a, Konvencije Ujedinjenih nacija o pravima deteta i međunarodnih pedijatrijskih asocijacija.
Najznačajniji vid edukativne aktivnosti Škole predstavljaju višednevni seminari koji se održavaju jednom godišnje. Na seminarima Škole do sada je prezentovano je preko 1200 tema, koje su iz oblasti kliničke i socijalne pedijatrije, odnosno sekundarne i tercijarne na jednoj i primarne zdravstvene zaštite dece i omladine, na drugoj strani.
Edukacija se realizuje kroz predavanja sa diskusijom, okrugle stolove, simpozijume i razne oblike interaktivne nastave. Predavanja domaćih i stranih eksperata (do sada su u školi nastupali predavači iz SAD, Italije, Mađarske, Grčke, Republike Srpske, Crne Gore, Makedonije, Slovenije, Hrvatske) omogućuju praćenje naučnih i stručnih novina i dostignuća u zemlji i inostranstvu.
Škola je namenjena prvenstveno pedijatrima i drugim profilima lekara specijalista i lekara na specijalizaciji iz svih oblasti zdravstvene zaštite dece i omladine sa teritorije Republike Srbije. Polaznici Škole, pod istim uslovima, mogu biti i lekari iz drugih država. Osim slušalaca iz Srbije, Crne Gore i Republike Srpske, koji od početka rada Škole čine glavninu učesnika, od 2012. godine seminare organizovano posećuju grupe pedijatara iz Makedonije, a pojedinačno i slušaoci iz Distrikta Brčko, Federacije BiH i Slovenije. U proslednjih deset godina, na seminarima je prisustvovalo u proseku oko 450-500 slušalaca.
U vreme održavanja seminara Pedijatrijska škola objavljuje zbornik radova koji sadrži saopštene teme. Od 2006. godine zbornici predavanja se katalogizuju u Narodnoj biblioteci Srbije (CIP). Od 2013. godine zbornici radova se mogu slobodno preuzeti sa internet portala Udruženja. Godišnji seminari Škole se akredituju kod Zdravstvenog saveta Srbije. Po završenoj kontinuiranoj eukaciji učesnici dobijaju uverenje koje sadrži podatke propisane od strane Zdravstvenog saveta.
Jedno od prepoznatljivih obeležja ove manifestacije jeste bogat kulturni i društveni program koji omogućava sticanje znanja u prijatnoj atmosferi stvaranje novih poznanstava, razmenu iskustava i planiranje buduće saradnje.
Usled nepovoljne epidemiološke situacije izazvane COVID-19 pandemijom, 23. Seminar Pedijatrijske škole Srbije nije održan usled poštovanja mera Kriznog Štaba za suzbijanje zarazne bolesti. Udruženje Pedijatara Srbije je donelo odluku da će se 24. Seminar Pedijatrijske škole sasvim izvesno održati 2021. godine, u skladu sa propisima koje epidemiološka situacija nalaže.
PRAVILNIK O RADU
Prof. dr Vojislav Parezanović
Direktor
Univerzitetska dečja klinika
11000 Beograd, Tiršova 10
vparezan@gmail.com
Prof. dr Srđan Pašić
Zamenik direktora
Institut za zdravstvenu zaštitu majke i deteta Srbije
“Dr Vukan Čupić” 11070 Novi Beograd,
Radoja Dakića 6-8
pasic325@gmail.com
Dr Goran Vukomanović
Univerzitetska dečja klinika
11000 Beograd, Tiršova 10
pedijatar.goran@gmail.com
Prof. dr Georgios Konstatinidis
Predsednik Udruženja pedijatara
Institut za zdravstvenu zaštitu dece i omladine Vojvodine
21000 Novi Sad, Hajduk Veljkova10
srbgeorgios@gmail.com
Doc. dr Zoran Leković
Univerzitetska dečja klinika
11000 Beograd, Tiršova 10
zlekovic2000@yahoo.com
Prof. dr Maja Đorđević
Institut za zdravstvenu zaštitu majke i deteta Srbije
“Dr Vukan Čupić” 11070 Novi Beograd,
Radoja Dakića 6-8
mayamarko@gmail.com
Doc. dr Ivana Vorgučin
Institut za zdravstvenu zaštitu dece i omladine Vojvodine
21000 Novi Sad, Hajduk Veljkova10
ivana.vorgucin@gmail.com
Asist. dr sc. med. Raša Medović
Pedijatrijska klinika
UKC Kragujevac
rasamedovic@gmail.com
Doc. dr Tanja Redžek Mudrinić
Institut za zdravstvenu zaštitu dece i omladine Vojvodine
21000 Novi Sad, Hajduk Veljkova10
tatjana.redzek@gmail.com
Prof. dr Miloš Kuzmanović
Institut za zdravstvenu zaštitu majke i deteta Srbije
“Dr Vukan Čupić” 11070 Novi Beograd,
Radoja Dakića 6-8
mmilosbg@gmail.com
Doc. dr Brankica Spasojević
Univerzitetska dečja klinika
11000 Beograd, Tiršova 10
brankica.spasojevic@udk.bg.ac.rs
Doc. dr Snežana Živanović
Dečja klinika UKC Niš zsneza@yhoo.com
Prof. dr Ljiljana Šulović
KBC Priština ljiljanasulovic64@gmail.com
Pravilnik o radu pedijatriske Srbije
2 4 . S E M I N A R P E D I J A T R I J S K E Š K O L E S R B I J E
će biti održan od 14. do 18. juna u Vrnjačkoj Banji
Spisak tema, moderatora i komoderatora za 24.seminar Pedijatrijske škole Srbije
23. seminar Pedijatrijske škole Srbije
održan je u periodu 08. do 12. juna 2021. godine u Vrnjačkoj Banji i ONLINE posredstvom platforme Udruženja
22. seminar Pedijatrijske škole Srbije, održaće se na Zlatiboru u periodu 09 – 15. jun 2019. godine u hotelu Mona.
VAŽNI DATUMI:
Početak Seminara: 09. jun 2019.
Svečana večera: 14. jun 2019.
21. seminar Pedijatrijske škole Srbije održaće se od 10. do 16. juna 2018. godine, na Zlatiboru, u hotelu
20. jubilarni seminar Pedijatrijske škole Srbije održaće se od
18. do 24. juna 2017. godine na Zlatiboru, u hotelu Mona
Na zajedničkoj sednici Predsedništva Udruženja i Uprave Pedijatrijske škole, koja je održana 10. decembra 2014. godine, odlučeno je da se 18. seminar Pedijatrijske škole održi na Zlatiboru, u hotelu MONA, u vremenu od 7. do 13. juna 2015. godine.
Kotizacije za 18. Seminar ostaće nepromenjene (kao 2014. godine)
Program Seminara biće objavljen najdalje do kraja januara 2015.
Izvršni organizator Seminara je Agencija Smart Travel.
Uprava Pedijatrijske škole Srbije
17. seminar Pedijatrijske škole Srbije
Hotel „Mona“, Zlatibor, 8. – 15. jun 2014. godine
16. seminar
Pedijatrijske škole Srbije
Zlatibor, 9-15. jun 2013.
IZVEŠTAJ SA 15.Seminara Pedijatrijske Škole
Evaluacija uspešnosti 15. seminara po danima
Finalna evaluacija uspešnosti 15 seminara
Rang lista učesnika koji su polagali test provere znanja
Zbornici predavanja 11-15. seminara
Zbornik predavanja – 2008. godina
Zbornik predavanja – 2009. godina
Zbornik predavanja – 2010. godina
XIV seminar Pedijatrijske škole Srbije
Vreme održavanja: 5-11. jun 2011. Mesto: STC, Zlatibor
Preuzmite zbornik radova 13. seminara u PDF fajlu
Na osnovu člana 7 Pravilnika o radu Pedijatrijske škole Srbije, direktori Škole podnose Upravi Škole i Predsedništvu Udruženja pedijatara Srbije sledeći
I Z V E Š T A J
o XIII seminaru Škole, održanom od 30. maja do 3. juna 2010. na Zlatiboru
I Stručni rad
Pripreme za XII seminar Škole započele su novembra 2009. godine, održavanjem sednice Uprave Škole na kojoj su donete odluke o tematskim oblastima, izboru moderatora i komoderatora, terminu i mogućim mestima održavanja Seminara. Takođe je odlučeno da se ne ograničava broj slušalaca. Moderatori i komoderatori su pismeno obavešteni o rokovima i pozvani da predlože teme i predavače.
Na osnovu konsultacija direktora Škole sa članovima Uprave, u januaru 2010. godine, donete su odluke o konačnom izboru tema i predavača i određene su propozicije i rok za predaju rukopisa za Zbornik predavanja. Uprava Škole odlučila je da se prihvati zajednička ponuda Specijalne bolnice za hipertireozu i poremećaj metabolizma i STC Zlatibor i da se Seminar održi u STC Zlatibor u vremenu od 30. maja do 3. juna 2010. godine u izvršnoj organizaciji agencije “SMART Travel” iz Beograda.
Pokrovitelj Seminara je bilo Ministarstvo zdravlja.
Seminar je akreditovan kod Zdravstvenog saveta Srbije; predavačima je dodeljeno 11, a slušaocima 5 bodova.
Na Seminaru je učestvovalo 562 registrovana polaznika, najvećim delom specijalista pedijatara iz primarne zdravstvene zaštite iz Srbije – 474 ili 84,3% (iz Centralne Srbije 373, sa Kosova i Metohije 11 i iz Vojvodine 90), iz Crne Gore 45, iz Republike Srpske 36, iz Federacije BiH i distrikta Brčko po 3 i iz Makedonije 1 (Prilog 1). Kompletan stručni sadržaj Seminara iz 16 osnovnih tematskih oblasti u punom obimu i 2 u skraćenom (Ishrana i Dečja hirurgija) i 2 uže tematske oblasti (Radiologija i Dermatologija), sa 53 predavanja u prepodnevnom delu i dvadesetak u sklopu kliničkih časova, realizovan je prema usvojenom programu. Opravdano su izostala dva predavača (Imunologija i Nefrologija).
Dva nova sadržaja (radionice i slobodna diskusija sa moderatorima i predavačima u popodnevnom terminu), uvedena na prethodnom Seminaru, ovog puta nisu bila na nivou prošlogodišnje zainteresovanosti učesnika.
Radionicu “Interpretacija razmaza periferne krvi” pohađalo je 16 polaznika. Rad je organizovan u 5 jednočasovnih sesija, sa jednim časom predavanja i 4 časa praktičnog rada u malim grupama. Organizator radionice : prof. Dr Dragana Janić.
Svi registrovani slušaoci i predavači su, po završetku Seminara, dobili odgovarajuća uverenja Udruženja pedijatara Srbije sa dodeljenim bodovima.
Poslednjeg dana je organizovan nagradni test provere znanja koji je položilo svih 36 učesnika. Nagrade su bile: kotizacije za Kongres ili XIV seminar Pedijatrijske škole Srbije.
Svakodnevnim upoređivanjem znanja, procenjivanim anonimnim testovima na početku i na kraju radnog dana, utvrđeno je procentualno povećanje tačnih odgovora na izlaznim testovima.
Evaluacija Seminara izvršena je na osnovu ankete polaznika. Anketni upitnik je popunilo 465 (83%) polaznika, te se na osnovu njihovih zapažanja i brojnih usmenih kontakata, može zaključiti da su bili zadovoljni izborom tema i načinom njihove prezentacije (Prilog 2).
Rezultati svakodnevnih anketa slušalaca i kompletne finalne evaluacije Seminara objavljeni su na internet stranici Udruženja (www.imd.org.rs, rubrika Udruženje pedijatara).
Kompletni izveštaji o XIII seminaru dostavljeni su Zdravstvenom savetu i Ministarstvu zdravlja (kao pokrovitelju).
U Zborniku su štampana sva predavanja predviđena programom. Zbog kašnjenja u predaji rukopisa radova i nepridržavanja propozicija od strane većeg broja autora nije bilo vremena da se izvrše sve lektorske i korektorske intervencije pa su u Zborniku promakle izvesne jezičke i slovne greške.
Na osnovu svega iznetog može se izvesti zaključak da je XIII seminar Pedijatrijske škole Srbije bio vrlo uspešan. Predavanja su bila na visokom nivou, a prikazi na kliničkim časovima su, uglavnom, ilustrovali ili dopunjavali izlaganja iz prepodnevnog programa. Primena interaktivne nastave, doduše u malom broju primera, naišla je na dobar prijem, što ukazuje da bi ubuduće ovaj oblik rada mogao biti zastupljeniji.
Većina moderatora je uložila veliki trud da što bolje organizuju svoje tematske oblasti, što se u celini iskazalo gore navedenim rezultatom. Međutim, moraju se istaći i neki propusti od strane pojedinih moderatora i predavača kao što su neblagovremena prijava tema, kao i kašnjenje sa dostavljanjem tekstova predavanja. Osim toga, neki moderatori nisu uopšte ili su slabo kontaktirali sa predavačima pa su to umesto njih morali da učine direktori Škole. Neki moderatori i predavači su dali prednost svojim drugim obavezama a na račun ispunjavanja obaveza na Seminaru.
Tehnički sekretarijat Škole odlično je obavio poslove u pripremi i realizaciji Seminara. Pohvale takođe zaslužuje i osoblje agencije »SMART Travel« koje je vrlo uspešno i u potpunosti ispunilo sve obaveze predviđene ugovorom.
Na osnovu iskaza anketiranih slušalaca, izveštaja moderatora i sopstvenih zapažanja, nameće se potreba da Uprava Škole razmotri i definiše svoje mišljenje vezano za sledeća pitanja i predloge:
1. Da se praksa vezana za zamenu 1/4-1/3 komoderatora i predavača, koja se i ove godine pokazala u potpunosti opravdanom, nastavi i pri planiranju sledećih seminara.
2. Pripreme za XIV seminar treba početi ranije, već u oktobru 2010. godine kako bi Seminar blagovremeno bio prijavljen Zdravstvenom savetu i da bi se rezervisao termin u odabranom mestu održavanja.
3. Da se materijalno-finansijski odnosi Škole i predavača regulišu na način kako je učinjeno na ovom Seminaru.
II Finansijski izveštaj
Čist prihod, po odbitku svih troškova, iznosi 772.278,00 dinara.
Detaljan finansijski izveštaj o XIII seminaru biće podnet sednici Predsedništva UPS i Uprave PŠ.
Direktori Škole zahvaljuju svim moderatorima, komoderatorima, predavačima i ostalim saradnicima na podršci i pomoći u pripremi i realizaciji Seminara.
Direktori Škole
Prof. dr Radovan Bogdanović Prof. dr Nedeljko Radlović
Beograd, oktobra 2010. godine
Ovaj izveštaj je usvojen na zajedničkoj sednici Predsedništva Udruženja i Uprave Škole dana 18. oktobra 2010. godine.
XIII SEMINARA PEDIJATRIJSKE ŠKOLE SRBIJE,
ZLATIBOR, 2010.
FINALNA EVALUACIJA USPEŠNOSTI
U anketi je učestvovalo 463 lekara.
1. Prosek godina života anketiranih je 49,4±7,7 n=463
2. Na pitanje o dosadašnjem formalnom stepenu obrazovanja odgovorilo je 469 ispitanika:
A. Lekar opšte medicine 14 3,0%
B. Specijalista-pedijatar 365 77,8%
C. na specijalizaciji 9 1,9%
D. Subspecijalista 42 9,0%
E. na subspecijalizaciji 2 0,4%
F. Magistar 2 0,4%
G. na magisterijumu 7 1,5%
Pojedini ispitanici su zaokruživali po dva odgovora, tako da je njih 8. (1,7%) imalo specijalizaciju i subspecijalizaciju, dvoje je zaokružilo da su specijalisti i na subspecijalizaciji, troje da su specijalisti i magistri nauka, četvoro da su specijalisti i na magisterijumu, dok je 11. (2,4%) navelo neka druga dva odgovora od ponuđenih.
3. Na pitanje o zaposlenju odgovorilo je 464 anketiranih:
a. domu zdravlja 323 69,6%
b. okružnoj bolnici 89 19,2%
v. klinici ili institutu 17 3,7%
g. privatna ordinacija 17 3,7%
d. drugom obliku zdravstvene ustanove 8 3,9%
XII seminar Pedijatrijske škole Srbije
Preuzmite program pedijatrijske škole (12.seminar)
Na zajedničkoj sednici Predsedništva Udruženja i Uprave Škole (12.11.2008.) i sednici Uprave Škole (24.12.2008.) usvojene su odluke koje se tiču održavanja XII seminara Pedijatrijske škole Srbije.
Vreme: 7-13. jun 2009.
Mesto: Vrnjačka banja
Uslovi za polaznike:
- Plaćena članarina u UPS za 2009. godinu 10 evra u dinarskoj rotivvrednosti na dan uplate (pristupnica u prilogu)
- Kotizacija
- za lekare specijaliste: 100 evra u dinarskoj protivvrednosti
- za lekare na specijalizaciji: 70 evra u dinarskoj protivvrednosti
- Kotizacija za lekare – strane državljane: 110 evra u dinarskoj protivvrednosti
Broj slušalaca: do 650
Tematske oblasti:
14 oblasti u kompletnoj formi (3-4 teme po oblasti)
2 oblasti, Klinička genetika i Problemi specifični za adolescenciju u redukovanoj formi (po 1-2 teme)
2 uže oblasti, Stomatologija i Otorinolaringologija
Oblici rada
Predavanja sa diskusijom
Diskusija predavača sa slušaocima sa slobodnim temama iz odgovarajuće oblasti (u popodnevnom terminu u trajanju 30-45 minuta)
Radionice: interaktivna nastava uz posebno prijavljivanje i dodatnu kotizaciju za polaznike
Akreditacija Programa
Zdravstvenom savetu Srbije biće podnet zahtev za akreditaciju Seminara kao kursa KME prve kategorije (predavač do 12, slušalac do 6 bodova).
Spisak potencijalnih pitanja za test provere znanja biće objavljen u Pedijatrijskom glasniku najkasnije tri meseca pre početka Seminara.
Slušaoci koji ne žele da polažu ili ne polože test dobiće broj bodova predviđen za ostale kurseve (predavač do 8, slušalac do 4 boda).
Teme po oblastima na XII seminaru
Teme prmedavanja, imena moderatora, komoderatora i predavača, teme i termini radionica i slobodnih diskusija, biće objavljeni na internet stranici UPS do 15. januara 2009. godine i u Pedijatrijskom glasniku.
Izvršni organizator
Smart-Travel, Beograd, Svetog Save 43/I
Tel. 011/3087 486, 3086 694, Telefaks: 3086 695